- Przeczytać intencje Mszy świętej na najbliższy tydzień:
- Dzisiaj w 2 Niedzielę Wielkiego Postu 17 marca przypada Niedziela Ad Gentes. Obchodzimy ją pod hasłem „Misjonarze mocą Ducha”. Jest to dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Po Mszy św. zbiórka do puszek na pomoc dla misjonarzy.
- Dziękuję bardzo za posprzątanie kościoła parafianom z Gąsek: Barbara Przybylska i Agnieszka Marchlewska. W najbliższą sobotę zapraszam na godzinę 10:00 do posprzątania kościoła następną rodzinę z Gąsek. Zwracam się do wszystkich parafian z serdeczną prośbą o pomoc w posprzątaniu terenu wokół kościoła a zwłaszcza przy ołtarzu polowym. Wkrótce ruszy wegetacja roślin i dobrze byłoby zanim powschodzą konwalie i inne rośliny, żeby zgrabić liście i pozbierać połamane przez wiatr konary i gałęzie.
- W Wielkim Poście chcemy przeprowadzić zbiórkę na kwiaty do Grobu Pańskiego. Tradycyjnie kwesta będzie w każdej wiosce. Proszę, żeby zbiórkę przeprowadziły osoby, które do tej pory tym się zajmowały. Dla parafian do których nie dotrą kwestarze oraz dla gości z poza naszej parafii będzie zawieszona puszka przy drzwiach naszego kościoła.
- Nabożeństwa Drogi krzyżowej w naszym kościele będą w piątki o godz. 17:00. Gorzkie żale w Niedzielę o godz. 11:30. Za odprawienie nabożeństwa Drogi krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Dla dzieci zostały zakupione pomoce duszpasterskie specjalne plansze i naklejki. Naklejki będą rozdawane po Drodze Krzyżowej.
- Za udział w Gorzkich żalach można uzyskać raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
- Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się kolejne spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej.
- Dziękuję bardzo za ofiary na remont dachu naszego kościoła. Naszymi darczyńcami byli: Stanisława i Tadeusz Komorowski z Prac Małych oraz Dorota, Grzegorz i Tomasz Kaczmarek z Gładkowa. Serdeczne Bóg zapłać!
- Fundacja NADZIEJA, zwraca się z uprzejmą prośbą o udostępnienie parafianom folderu z informacją działalności wraz z prośbą o przekazanie 1% podatku PIT za 2018 na działalność charytatywną. Fundacja Nadzieja prowadzi wiele działań, aby pomóc rodzinom, które znalazły się w skrajnie trudnej sytuacji życiowej. Fundacja stworzyła program pomocy stypendialnej dla utalentowanych dzieci z bardzo ubogich rodzin, które wzorowo się uczą, ale także angażują się w życie szkoły i pomoc innym. Pomoc stypendialną otrzymało już 132 dzieci. Jest to dla nich szansa na zdobycie wykształcenia, pracy oraz na lepszą przyszłość. Udzielamy pomocy SOS rodzinom wielodzietnym zmagającym się ze skrajnie trudną sytuacją materialną. Pomagamy między innymi poprzez zakup żywności, odzieży, opału na zimę oraz lekarstw. Nie pozostajemy obojętni na wielki problem ubóstwa wśród dzieci. Dostrzegając ogromny problem, jakim jest ubóstwo wśród dzieci i rodzin wielodzietnych, Fundacja Nadzieja zainicjowała budowę nowego modelu wsparcia rodzin wielodzietnych poprzez budzenie ludzkiej wrażliwości i aktywności w lokalnych społecznościach, zwłaszcza we wspólnotach parafialnych. W czasach, gdy Polsce zagraża katastrofa demograficzna musimy wspierać dzieci i rodziny, gdyż to właśnie one są przyszłością naszego kraju. Jest to najlepsza inwestycja w bezcenny kapitał polskiego społeczeństwa! Z wyrazami szacunku, Jan Kabicz – Prezes Zarządu Fundacji NADZIEJA. Na stoliku pod chórem są wyłożone ulotki z numerem konta fundacji Nadzieja.
POLECAM NASTĘPUJĄCE KATOLICKIE CZASOPISMA:
- Zachęcam do nabycia i przeczytania najnowszej Gazetki Parafialnej. W tym numerze polecam artykuły:
- „Rady parafialne – czym są i jak działają?”;
- Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej;
- Podsumowanie tegorocznej wizyty duszpasterskiej, czyli „kolędy”.
- Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” w nr 11 polecam:
- O nowoczesnych formach jałmużny i współczesnych jałmużnikach, którzy z pasją i w ciekawy sposób zbierają środki na różne kościelne dzieła i pomoc potrzebującym, (ss. 42-43);
- Drugi odcinek wielkopostnej Drogi Krzyża – o znoszeniu fałszywych oskarżeń i niesprawiedliwego osądzania; (ss. 18-21);
- Artykuł Beaty Zajączkowskiej o papieskich rekolekcjach, (ss. 28-29).
- W najnowszym „Małym Gościu” polecam:
- SPECJALNY DODATEK – naklejki do kalendarza wielkopostnego;
- Ks. Bartłomiej Kuźnik tłumaczy, dlaczego Wielki Post to czas wyjątkowy;
- Magdalena Gros daje konkretne, praktyczne wskazówki, co zrobić, żeby dobrze przeżyć ten czas;
- O fotografii Jezusa, czyli o tym, że Chusta z Manoppello i Całun Turyński nałożone na siebie przedstawiają twarz tego samego mężczyzny.
- ZAPRASZAMY DO LEKTURY 10. NUMERU „NIEDZIELI” NA 10 MARCA 2019 R. WYDANIE OGÓLNOPOLSKIE PROPONUJE:
- Pontyfikat, który wciąż zaskakuje – Mija sześć lat od wyboru kard. Jorge Mario Bergoglia na Stolicę Piotrową. Bardzo wielu jest zaskoczonych przebiegiem tego pontyfikatu.
- Piątka Kaczyńskiego – Rozszerzenie programu „Rodzina 500+” na pierwsze dziecko, 13. emerytura, zwolnienie z podatku PIT pracowników do 26. roku życia, podwyższenie kosztów uzyskania przychodów i przywrócenie połączeń PKS – to prorodzinne i progospodarcze propozycje wyborcze partii rządzącej, które mają być zrealizowane jeszcze przed wyborami.
- Jałmużna inna niż wszystkie – Okres Wielkiego Postu to m.in. czas jałmużny i podejmowania dzieł miłosierdzia. Można to czynić na różne sposoby. Niemal w każdym domu znajduje się nieużywana biżuteria. Zamiast przekładać ją z kąta w kąt, możemy wysłać do Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów i wspomóc w ten sposób budowę studni w Czadzie. O akcji księży sercanów przeczytamy w artykule „Jałmużna inna niż wszystkie”.
- Bezdomność jak wada serca – Ludzie odrzucający niemal każdą formę pomocy. Lokatorzy tzw. miejsc niemieszkalnych. Zniszczeni nałogiem, wyrzuceni przez rodziny, dawni więźniowie, na których na wolności nie czeka już nikt. Rozmaitość losów, typów, charakterów. Niektórzy na ulicy od lat, inni pojawiają się raptownie i równie nagle znikają.
- ZAPRASZAMY DO LEKTURY 11. NUMERU „NIEDZIELI” NA 17 MARCA 2019 R. WYDANIE OGÓLNOPOLSKIE PROPONUJE:
- Misjonarze mocą Ducha – W II niedzielę Wielkiego Postu nazywaną „Ad Gentes” przeżywamy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Z tej okazji rozmowa z bp. Jerzym Mazurem SVD, który niedawno odwiedził polskich misjonarzy w Papui-Nowej Gwinei i dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat ich posługi w tym egzotycznym kraju. Do tekstu dołączone są wyjątkowe egzotyczne fotografie.
- Nadużycia na nieletnich – plaga globalna – W przemówieniu wygłoszonym 24 lutego br., na zakończenie spotkania poświęconego ochronie nieletnich w Kościele, papież Franciszek dał wyraźnie do zrozumienia, że w skali światowej nadużycia seksualne kapłanów są czymś marginalnym. Z dostępnych danych wynika, że tymi, którzy w największym stopniu dopuszczają się wykorzystywania, czyli przemocy fizycznej, seksualnej lub psychicznej, nie są kapłani, jak próbują narzucić światowej opinii publicznej media, ale rodzice, krewni, mężowie małoletnich żon, trenerzy i wychowawcy. Na temat tego palącego problemu wypowiada się ks. Fortunato Di Noto, który od 30 lat walczy z wykorzystywaniem seksualnym dzieci oraz pedopornografią.
- Katecheza w szkole jest konieczna – W ostatnim czasie znowu coraz częściej słychać głosy podważające zasadność obecności katechezy w szkole. Tymczasem, jak podkreśla bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania KEP: – Katecheza w szkole to wychowanie do wartości. Dopiero kiedy usuwano religię ze szkół, zdawano sobie sprawę, że jest ona bardzo ważnym
- Polecam także czasopismo „Cuda i Łaski Boże”. Ten numer marcowy poświęcony jest Służebnicy Bożej S. Magdalenie Marii Epstein OP nauczycielce Bł. Hanny Chrzanowskiej.
- Polecam także najnowszy numer czasopisma „Różaniec”. Temat numeru „Kocham mój Kościół”.
- Misjonarze Kombonianie i Mini Kombonianie – Pierwszy numer czasopisma Misjonarze Kombonianie pojawił się w roku 1993, liczył wówczas 8 stron a dziś po 19 latach liczy już 36 stron. Od samego początku był dwumiesięcznikiem, to nie zmieniło się do dnia dzisiejszego. Przez wiele lat zmieniała się w naszym czasopiśmie grafika, format, tematyka ale trzeba podkreślić, że przez wszystkie te lata zachowuje ono charakter misyjny. Poprzez swoje artykuły, refleksje, świadectwa nasze czasopismo stara się rozbudzać i pogłębiać świadomość misyjną wśród katolików w Polsce, aby każdy z nas w sposób szczególny mógł poczuć się prawdziwym misjonarzem. Dzisiaj w Niedzielę Ad Gentes jest to dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami szczególnie polecam te misyjne czasopisma.