7 Niedziela Zwykła – 19.02.2023r.

  • Intencje Mszy świętej na najbliższy tydzień…
  • Taca, którą będziemy zbierać w 1 Niedzielę Wielkiego Postu będzie przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Warszawie.
  • Dnia 22 lutego w Środę Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Przypominamy przepisy postne: Czwarte przykazanie kościelne brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości. Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty. Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca. Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę. W Środę Popielcową Msza święta z obrzędem posypania głów popiołem będzie o godzinie 10:00 oraz o 18:00.
  • Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty będziemy obchodzić od Środy Popielcowej do 1 Niedzieli Wielkiego Postu.
  • Od dzisiaj, czyli od 7 Niedzieli zwykłej do soboty włącznie będziemy obchodzić 56 Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Na stoliku przed ołtarzem Miłosierdzia Bożego została wyłożona Księga Trzeźwościowa. Zachęcam wszystkich wiernych do podejmowania przyrzeczeń abstynenckich w intencji osób uwikłanych w różne nałogi, nie tylko w nałóg alkoholizmu.
  • Nabożeństwo Gorzkich Żali. „Gorzkie Żale należą do tradycyjnych nabożeństw okresu Wielkiego Postu i są rozważaniem Męki Pana Jezusa podjętej dla naszego zbawienia. Pomagają wiernym zbliżyć się do tajemnicy zbawczej śmierci Chrystusa. Nabożeństwo Gorzkich żali będzie zasadniczo w Niedzielę przed Mszą świętą o godzinie 11:30. Za udział w Gorzkich żalach można uzyskać raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  • Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będziemy celebrować w Wielkim Poście w piątek o godzinie 17:00. Za odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zaraz po drodze Krzyżowej będzie Msza święta. W najbliższy piątek będziemy przeżywać dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

APEL

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ

NA UKRAINĘ

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

POLECAM NASTĘPUJĄCE KATOLICKIE CZASOPISMA:

  • Jest do nabycia kalendarz parafialny na 2023 rok. Zachęcam do zakupienia. Cena kalendarza wynosi 7 złotych. Proszę o rozprowadzenie kalendarza dla rodzin mieszkających na terenie naszej parafii. Proszę o pomoc w rozprowadzeniu kalendarza zwłaszcza panów z Duszpasterskiej Rady Parafialnej.
  • Dzisiaj jest do nabycia 7 numer Gościa Niedzielnego. Dzisiejszy numer GN wprowadza w zaczynający się w najbliższą środę Wielki Post. Warto przeczytać m.in. o tym, skąd wziął i jaką treść kryje w sobie zwyczaj posypywania głów popiołem.
  • Dla dzieci jest „Mały Gość”. W numerze jest pierwsza część miarki na Wielki Post; oraz ponadto:
  • „Życiowe miary” – czyli jak swoje życiowe poprzeczki podnoszą woloritariuszki pracujące na misjach, Michał, mistrz świata w judo osób z zespołem Downa, i strażacy;
  • Dawid Tomala – chodziarz, mistrz olimpijski – opowiada o swojej wierze, czytaniu Pisma Świętego i chodzeniu pod prąd
  • Nowy trener reprezentacji Polski w piłce nożnej o tym, jak zaczyna i kończy każdy dzień oraz kto w jego życiu zajmuje miejsce najważniejsze.
  • Są do nabycia dwa numery czasopisma „Niedziela”, zachęcam do zakupienia i przeczytania.
  • Polecam także najnowsze czasopismo „Różaniec” oraz „Tak Rodzinie”.