WIZYTACJA KANONICZNA BISKUPA W PARAFII
Wizytacja biskupia w parafii jest czynnością apostolską. Ukazuje ona, że Biskup – następca Apostołów – jest fundamentem i znakiem jedności Kościoła diecezjalnego. Wizytacja stanowi także okazję do pogłębienia kontaktów z Ks. Proboszczem i wiernymi oraz różnymi wspólnotami modlitewnymi i apostolskimi, działającymi w parafii. Kanoniczna wizytacja pasterska odbywa się w każdej parafii co 5 lat.
I. Wstępna wizytacja kanoniczna
1. Wstępna wizytacja kanoniczna dokonywana przez dwóch przedstawicieli Biskupa Diecezjalnego, ma miejsce przed wizytacją pasterską. Delegaci Biskupa sprawdzają wyposażenie i stan świątyni, zakrystii, plebanii, budynków gospodarczych, prowadzenie ksiąg parafialnych, prowadzą rozmowy z pracownikami kościelnymi. W zakrystii sprawdzają stan ksiąg, szat i naczyń liturgicznych, oglądają wyposażenie i zabezpieczenie tabernakulum, radiofonizację i urządzenia elektryczne a także wyposażenie prezbiterium. Ponadto sprawdzają chrzcielnicę, dzwony, organy, ogrzewanie, konfesjonały i inne przedmioty wykorzystywane w liturgii.
2. Spośród ksiąg i dokumentów parafialnych sprawdzają: księgę ochrzczonych, małżeństw, zmarłych, I Komunii św., bierzmowanych, protokołów rozmów przedślubnych, zapowiedzi przedmałżeńskich, chorych, intencji, kartotekę parafialną, ogłoszeń parafialnych oraz kronikę parafialną.
3. Wizytatorzy zwracają uwagę na porządek nabożeństw w parafii, formy pracy duszpasterskiej, grupy apostolskie, ministranci, lektorzy, schola, Caritas, kółka różańcowe, biblioteka parafialna, czasopisma katolickie. Szczególnym przedmiotem zainteresowania jest katecheza szkolna, zaangażowanie katechetki w pracę duszpasterską i katechetyczną, zwłaszcza w przygotowanie do I Komunii św.
- Przeczytać intencje Mszy św. na najbliższy tydzień.
- Dziękuję bardzo za posprzątanie kościoła parafianom z Gładkowa: Jadwiga Stawicka i Małgorzata Kaczyńska. W najbliższą sobotę zapraszam na godzinę 10:00 następną rodzinę do posprzątania kościoła.
- Wczoraj w sobotę 7 marca odbył się egzamin dopuszczający do sakramentu bierzmowania. Wszyscy zdali. 12 osób przyjmie sakrament bierzmowania z rąk ks. biskupa Tadeusza Pikusa dnia 22 marca 2020 roku na Mszy świętej o godzinie 11:30. Odprawa liturgiczna (ze świadkami do bierzmowania) odbędzie się w sobotę 21 marca o godzinie 10:00 w naszym kościele.
- Przez Wielki Post można jeszcze zapisać się do DEUTEROKATECHUMENATU, czyli do grupy kandydatów, którzy będą przygotować się w naszej parafii do sakramentu bierzmowania. Zapisać się mogą osoby ochrzczone w latach 2003 – 2006.
- W przyszłą Niedzielę po sumie, czyli 15 marca 2020 roku po Mszy św. o godz. 11:30 zapraszam rodziców i dzieci, które przygotowują się do pierwszej komunii świętej na katechezę inicjacyjną przygotowującą do pierwszej komunii świętej.
- Ze względu na to, że w tym roku przeżywać będziemy Misje Parafialne od 26 kwietnia do 3 maja – nie będzie Rekolekcji Wielkopostnych. Dlatego w piątek 27 marca będzie DZIEŃ SKUPIENIA i w sobotę 28 marca DZIEŃ SPOWIEDZI przed Wielkanocą. Dzień Skupienia poprowadzi Ks. Ryszard Gołąbek SAC – kapelan Sióstr Franciszkanek z Warszawy z ul. Wilczej 17.
- Przypominam przepisy postne”: 4. PRZYKAZANIE KOŚCIELNE brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.” „Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18 a 60 rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia. Do 1 niedzieli Wielkiego Postu, czyli od 1 marca rozpoczynamy Kwartalne Dni Modlitwy o ducha pokuty.
- W czasie Wielkiego Postu w piątki o godz. 17:00 będzie Nabożeństwo – Droga Krzyżowa.
- W piątek 13 marca o godz. 19:00 na plebanii odbędzie się zebranie Duszpasterskiej Rady Parafialnej ze względu na zbliżającą się wizytację kanoniczną.
- W zakrystii można zapisać się już po karty uczestnictwa we Mszy świętej beatyfikacyjnej Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie na Placu Piłsudskiego w dniu 7 czerwca 2020 roku.
POLECAM NASTĘPUJĄCE KATOLICKIE CZASOPISMA:
- Polecam przede wszystkim Gazetkę Parafialną nr 10. Przed wizytacją kanoniczną naszej parafii przeczytajcie artykuł – życiorys księdza biskupa Tadeusza Pikusa w którym prezentuję sylwetkę wizytatora. Na stronie 4 jest zamieszczony program wizytacji kanonicznej w 4 Niedzielę Wielkiego Postu (Laetare).
- W „Gościu Niedzielnym” w Nr 10 z dnia 8 marca 2020 roku, polecam:
- „Nigdy nie pomyślałabym, że Bóg mnie wybierze do takiej próby i że coś podobnego mnie spotka”. Rozmowa z uwolnioną po dziesięciu latach Asią Bibi;
- o sile matczynej modlitwy;
- o niezwykłym muzeum, w którym można „dotknąć” Jana Pawła II.
- Zapraszamy do lektury 9 numeru „Niedzieli” na 1 marca 2020 r. Polecam następujące artykuły:
- „Czas rzeczywistej pokuty” – str. 16. Jaki jest sens pokuty? Po co nam post, modlitwa i jałmużna? Na te pytania odpowiadamy w artykule „Czas rzeczywistej pokuty”.
- Polecam najnowszy numer czasopisma Różaniec.
- Polecam czasopismo „Tak Rodzinie”.
- Zapraszam dzieci do lektury czasopisma „Anioł Stróż”.
- Polecam najnowszy numer czasopisma „Cuda i Łaski Boże”. Numer 2 na luty 2020 roku jest poświęcony O. Bernardowi Łubieńskiemu – Redemptoryście.
- Zachęcam do nabycia publikacji pt. Kardynał Stefan Wyszyński. Sylwetkę Prymasa Tysiąclecia przybliża nam Piotr Stefaniak. Cena 10 złotych.
- Zachęcam do zaopatrzenia się i przeczytania Biuletynu o budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie „Dziękujemy”.
- Zapraszam do księgarni parafialnej. Można zaopatrzyć się w:
- Biblię Tysiąclecia – bardzo niska cena tylko – 80 złotych!
- Rozmowy z Jezusem przed i po Mszy świętej.
- Po Mszy św. rozdamy naklejki dzieciom, które biorą udział w konkursie.