32 Niedziela Zwykła – 11 listopad 2018 r. Święto Narodowe 100 – lecie Odzyskania Niepodległości

  • Przeczytać intencje Mszy świętej na najbliższy tydzień:
  • Dzisiaj obchodzimy Święto Narodowe i 100 – lecie Odzyskania Niepodległości.
  • List Franciszka do Polaków z okazji Stulecia Niepodległości:

Do Czcigodnego Brata

Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Sto lat temu, w dniu 11 listopada, Polska odzyskała niepodległość. Wraz z zakończeniem I wojny światowej zamknął się okres dominacji rosyjskiej, pruskiej i austriackiej nad narodem, który przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości. Odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu synów Polski, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie, na rzecz utraconej Ojczyzny. Dążenie do wolności „opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic” (Jan Paweł II, 11.11.1998).

Wraz z Kościołem w Polsce i wszystkimi Polakami dziękuję Bogu za to, że wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia, i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolność i nie utracili jej, mimo kolejnych, bolesnych doświadczeń dziejowych, związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją komunistycznym reżimem.

Podejmując modlitwę św. Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolności. Niech opieka Maryi, jasnogórskiej Królowej Polski, zawsze towarzyszy Waszej Ojczyźnie i wszystkim Polakom! Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości! Boże błogosławieństwo niech zawsze będzie z Wami!

Papież Franciszek

Watykan, 4 listopada 2018 r.

  • Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie przy ul. Stępkowskiego 17 z okazji 100 – lecie Odzyskania Niepodległości zaprasza na recital chopinowski o godz. 16:00 w wykonaniu Piotra Latoszyńskiego. Wstęp wolny.
  • Dziękuję za dokładne i staranna posprzątanie kościoła parafianom z Prac Dużych: Anna Pęska oraz Małgorzata i Sylwia Szymaniak. W najbliższą sobotę na godz. 10:00 zapraszam następną rodzinę do posprzątania kościoła z Prac Dużych.
  • Mam jeszcze jedno zaproszenie NA KONCERT – światową prapremierę Mszy Dziękczynnej – oratorium napisanego przez Pawła Muzykę z okazji setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koncert odbędzie się dzisiaj 11 listopada 2018 r. o godzinie 17:00 w Świątyni Opatrzności Bożej.
  • Zapraszamy wszystkich parafian na Modlitwę bez Granic dla Niepodległej, która odbędzie się 13 listopada w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Warszawskiej Starówce. Rozpoczniemy Mszą Świętą o godzinie 19:00, którą odprawi Ks. Prof. Piotr Mazurkiewicz, następnie wygłosi krótką konferencją. Zaprasza – Ryszard Krzyżkowski Wiceprezes Instytutu Myśli Schumana.
  • W tym tygodniu wyjeżdżam na 3 dniowe rekolekcje dla kapłanów. W związku z tym w środę i w czwartek nie będzie Mszy świętej. Proszę o modlitwę.

POLECAM NASTĘPUJĄCE KATOLICKIE CZASOPISMA:

  1. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” w Nr 45 na 11 listopada 2018 r. polecam:
  • Dla polskiego życia społecznego Kościół katolicki był tą instytucją społeczną, która najsilniej jednoczyła Polaków ze wszystkich trzech zaborów, (ss. 19-20);
  • o czym mówi końcowy dokument XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie?; (ss. 26-27);
  • dlaczego prąd podrożeje i jakie będą tego konsekwencje, (ss. 34-36).

(Za dwa tygodnie do „Gościa Niedzielnego” nr 47 dołączymy kalendarz ścienny na rok 2019.

II.ZAPRASZAMY DO LEKTURY 44. NUMERU „NIEDZIELI” NA 4 LISTOPADA 2018 R. PROPONUJE:

  • Polak, który oświetlił Amerykę; Był powstańcem styczniowym i wynalazcą, milionerem i mecenasem polskiej kultury. Dzięki 22 amerykańskim patentom Erazm Jerzmanowski zgromadził ogromny majątek i znalazł się na liście 100 najbogatszych Amerykanów. Ku ogólnemu zaskoczeniu w wieku 52 lat wrócił do Polski i zamieszkał w Prokocimiu.
  • Musi wyboleć do końca; Dla osób w żałobie okres Wszystkich Świętych jest zawsze trudny – bo nie istnieje łagodny sposób przejścia przez czas żałoby po stracie ukochanej osoby. Czas nie leczy ran – pozwala jedynie ból przerobić na tęsknotę.
  • Ekspansja antyklerykalizmu; Antyklerykalizm nie jest w Polsce sporadycznym zjawiskiem, ale procesem społecznym. Nie zawsze zależy od zachowań osób duchownych – często jest generowany przez środowiska, które kierując się przesłankami ideologicznymi usiłują wytworzyć antykościelne nastroje społeczne.

III. ZAPRASZAMY DO LEKTURY 45. NUMERU „NIEDZIELI” NA 11 LISTOPADA 2018 R. PROPONUJE:

  • Polskość przetrwała dzięki Kościołowi – prezydent Andrzej Duda specjalnie dla „Niedzieli” – Gdy nasze państwo było rozszarpane, to Kościół był jedyną instytucją sieciową. Polskość przetrwała głównie dzięki silnej rodzinie i Kościołowi, który stał na straży niezmiennych wartości – mówi w ekskluzywnym wywiadzie Prezydent RP Andrzej Duda.
  • Papież, który z miłością służył Polsce; Mało się mówi o tym, że kard. Karol Wojtyła przyjmując misję pasterza powszechnego poniósł wielką ofiarę – tęsknota za Polską trawiła go już od pierwszych dni pontyfikatu. Papież mówił, iż „Polska jest matką szczególną”, dlatego „ma prawo do miłości szczególnej”.
  • Marzenie o Niepodległej; Starcie Polski z mapy Europy w końcu XVIII w. było dla Polaków szokiem. O świadomości tworzenia wolnego państwa i roli Józefa Piłsudskiego czytamy w wywiadzie na łamach „Niedzieli”.
  • *W listopadzie – w miesiącu szczególnej pamięci o zmarłych polecam interesującą broszurę o aktualnej pomocy dla naszych bliskich zmarłych „Czyściec i pomoc duszom czyśćcowym”. Cena 5 złotych.