10 czerwiec 2018r. – X Niedziela Zwykła

1. Intencje Mszy świętej na najbliższy tydzień:

2. Zaproszenie Pani Burmistrz. W imieniu własnym, burmistrz Tarczyna Barbary Galicz oraz Prezesa LGD Perły Mazowsza Jana Dębskiego serdecznie zapraszam Państwa na uroczyste, Tarczyńskie Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości pod Honorowym Patronatem: Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, Marszałka Senatu RP – Stanisława Karczewskiego i Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka. Odbędą się one na rynku w Tarczynie w dniu 30 czerwca 2018 roku (sobota) od godz. 14:00.
W programie uroczystości: Msza św. polowa za Ojczyznę z ceremoniałem wojskowym, odprawiona przez biskupa Rafała Markowskiego, zmiana warty Wojskowej Asysty Honorowej, wciągnięcie flagi na maszt przez Wojsko Polskie, odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie Niepodległości Polski przed pomnikiem bohaterów ziemi tarczyńskiej, nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarczyna i złożenie wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Tarczyńskiej.
Dlatego prosiłbym o docenienie wagi tej uroczystości, uczestnictwo w tarczyńskich obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, oddanie hołdu wszystkim naszym narodowym bohaterom, żołnierzom, działaczom niepodległościowym, bez których nie byłoby Wolnej Polski. Niech będzie to nasza wspólna uroczystość, w którą każdy z nas będzie zaangażowany, niech będzie to dzień, w którym wszyscy będziemy zjednoczeni.

Dlatego proszę Państwa raz jeszcze o obecność na Tarczyńskich Obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
My, Polacy nie powinniśmy powstrzymywać się od okazywania uczuć, jakimi darzymy Ojczyznę, dlatego, że patriotyzm jest łączącą nas silną więzią, tworzy z nas prawdziwą, mocną wspólnotę. Jest także utożsamianiem się z naszymi przodkami, których wspominamy w obchodzonych świętach narodowych. Bo to Im zawdzięczamy dzieło odbudowy Polski i zachowania symboli narodowych. Ojczyzna jest naszą matką, hymn narodowy pacierzem, zaś godło i flaga symbolami polskości, którym należy się oddanie szacunku.

3. Zapowiedzi przedślubne: Łukasz Piotrowski – kawaler z parafii św. Mikołaja w Grójcu i Katarzyna Janiak – panna z parafii tutejszej zapowiedź druga. Narzeczeni chcą zawrzeć Sakramentalny Związek Małżeński, gdyby ktoś wiedział o przeszkodach zachodzących między tymi osobami powinien zgłosić się do mnie.

4. Dziękuję za posprzątanie kościoła wczoraj: Bożena Słowik, Ewelina Kwaśniewska i Julian Kwaśniewski. Na stoliku leży różaniec dla kolejnej rodziny z Prac Małych. Zapraszam do sprzątania kościoła następną rodzinę wydaje mi się, że nastąpiła jakaś „przerwa”? Na pewno nie wszystkie rodziny z Prac Małych zgłosiły się do tej pory do sprzątania kościoła.

5. W niedzielę 10 czerwca o godz. 12.15 z Placu Trzech Krzyży w Warszawie pod hasłem „Polska Rodziną Silna” wyruszy 13 Marsz dla Życia i Rodziny. Zapraszamy do udziału w Marszu wszystkich Parafian, a szczególnie rodziny z dziećmi. Jego organizatorem jest Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Jest to projekt społeczny „osób, wspólnot, organizacji, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego”. Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz udzielił swojego błogosławieństwa tej inicjatywie. W trakcie Marszu odbędzie się kwesta na Dom Samotnej Matki w Chyliczkach.

6. Zbliża się dzień rozpoczęcia 38 Mariańskiej Pieszej Pielgrzymki z Góry Kalwarii z Marianek do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Wielokrotnie pielgrzymów gościliśmy w naszej parafii. W tym roku w parafii w Leśnej Polanie będziemy 07.07.2018 r. ok. godz. 19:15. Prosimy o umożliwienie nam zorganizowania w parafii księdza noclegu; poprzez ogłoszenie, że pielgrzymi będą jak co roku potrzebować miejsc noclegowych. Jednocześnie zapraszamy parafian do wspólnego pielgrzymowania z nami do Maryi. Pielgrzymkę rozpoczniemy 7 lipca 2018 r., wspólną Mszą św. o godz. 8.00 – na Mariankach przy grobie o. Stanisława Papczyńskiego – Góra Kalwaria, do celu pielgrzymiej drogi – Sanktuarium Maryjnego w Licheniu dojdziemy 15 lipca ok. godz. 16.00. Zaś dzień później, 16 lipca, o godz. 10.00 na wspólnej Mszy św. w Bazylice Licheńskiej, będziemy Bogu dziękować za trudy pielgrzymiej drogi, polecając siebie i wszystkich, których spotkamy na naszej drodze Jego miłosierdziu. Zapisy i informacje: Jacek Rygielski MIC ul. Bazylianówka 54B
20-144 Lublin tel. 518451802 pielgrzymka@marianie. pl.

POLECAM NASTĘPUJĄCE KATOLICKIE CZASOPISMA:

I. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” w Nr 23 polecam następujące artykuły:

· W Niemczech wystarczy donos od sąsiadów, aby specjalnie powołany urząd wtargnął w nocy do domu i zabrał rodzicom ich dziecko. Czy mieszkające tam polskie rodziny mają się czego obawiać? (ss. 18-23);
· refleksje po referendum: jak szybko Irlandia przestała być katolickim krajem? (ss. 54-55);
· Papież Franciszek we wrześniu odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię. Czy w programie pielgrzymki znajdą się także polskie akcenty? (ss. 28-30).

II. ZAPRASZAMY DO LEKTURY 23. NUMERU „NIEDZIELI” NA 10 CZERWCA 2018 R. WYDANIE OGÓLNOPOLSKIE PROPONUJE:

· aborcja eugeniczna niezgodna z konstytucją. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przesłał do Trybunału Konstytucyjnego swoje stanowisko w sprawie aborcji eugenicznej. Dokument jednoznacznie wskazuje, że zabijanie dzieci ze względu na podejrzenie niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją.
· Urodził się jako święty; Ks. Dolindo Ruotolo przemawia do nas bardzo mocno swoją postawą wewnętrznej radości w przeciwnościach. Oznacza to, że znalazł on prawdziwe oparcie w życiu – podkreśla ks. prof. Robert Skrzypczak. W „Niedzieli” rozmowa na temat tego niezwykłego kapłana, który uczy nas najkrótszej i najskuteczniejszej modlitwy: „Jezu, Ty się tym zajmij!”
· Wspomina ostatni szkolny kolega Karola Wojtyły; Po raz ostatni zasiedli w ławkach wadowickiego gimnazjum w pogodny dzień przed osiemdziesięcioma laty, 17 kwietnia 1938 r., gdy przygotowywali się do matury. Nie przypuszczali, że już wkrótce przyjdzie im złożyć najtrudniejszy egzamin – z patriotyzmu. W „Niedzieli” wspomnienie Eugeniusza Mroza, ostatniego żyjącego szkolnego kolegi Karola Wojtyły, w 80. rocznicę wadowickiej matury.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY:

III. Czasopisma „Cuda i Łaski Boże”. Nr 6 jest poświęcony NIEZWYKŁYM RELIKWIOM.

· Do zobaczenia, Przyjacielu! – 8 maja 2018 r. w Krakowie – pięć dni po śmierci – pożegnaliśmy dra inż. Antoniego Ziębę – wielkiego człowieka i członka naszej redakcji. Nie mamy wątpliwości, że za to, co robił, jest już w niebie. „Inżynier”, jak o Nim najczęściej mówiliśmy, był zarówno cenionym naukowcem, wykładowcą akademickim Politechniki Krakowskiej jak i wielkim człowiekiem Kościoła. Był człowiekiem głębokiej wiary i wielkiego miłosierdzia. Założył czasopismo „Cuda i Łaski Boże”.
· Artykuł wstępny o relikwiach – „Narzędzia świętości”.
· 10 sierpnia każdego roku do niewielkiej włoskiej miejscowości Amaseno, leżącej ok. 100 kilometrów od Rzymu, przybywają setki wiernych, by stać się świadkami cudu – niezwykłej przemiany krwi św. Wawrzyńca ze stanu stałego w ciekły.
· Dom Matki Bożej. W Sanktuarium maryjnym w Loreto we Włoszech znajduje się „Święty Domek”, który – jak głosi tradycja – jako część nazaretańskiego mieszkania Maryi Panny, przeniesiony został przez anioły z Nazaretu do Loreto ok. roku 1294. Od lat do Loreto przybywają pociągi z chorymi, a wielu cierpiących odzyskało tu zdrowie.
· Krew św. Januarego. Zamknięta w dwóch szklanych ampułkach krew św. Januarego – męczennika z III w. i patrona Neapolu – to jedna z najbardziej niezwykłych relikwii świata. Od stuleci trzy razy w roku w sobotę poprzedzającą pierwszą niedzielę maja, we wrześniu i w grudniu neapolitańczycy z zapartym tchem obserwują, czy krwawy skrzep zmieni stan skupienia ze stałego na ciekły.
· Dzienniczek – Mówiąc o relikwiach, najczęściej mamy na myśli cząstki ciała osoby wyniesionej do chwały ołtarzy, które są znakiem jej obecności i otaczane są czcią wiernych. Relikwiami są także przedmioty należące do świętych i błogosławionych. W przypadku św. Siostry Faustyny Kowalskiej takich relikwii jest stosunkowo mało. To przedmioty codziennego użytku: kubeczek, lampka nocna, przy której pisała „Dzienniczek”, habit, peleryna, a także srebrna obrączka od ślubów wieczystych, różaniec, listy, obrazki z dedykacjami oraz sześć zeszytów słynnego „Dzienniczka” i mały notes zatytułowany „Moje przygotowanie do Komunii Świętej”.

IV. Ojcowie Kombonianie proszą o zakupienie ich czasopisma misyjnego.

V. Bardzo polecam czasopismo Egzorcysta.
· 1000 km za Moskwą. Zwykli Rosjanie mają wielkie serce. Wywiad z ks. Grzegorzem Zwolińskim, posługującym w Kirowie w Rosji.

VI. Za darmo można zaopatrzyć się w czasopismo „Niecodziennik”.